Ankara itfaiyecilerine kimyasal ve nükleer eğitim

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında görevli 20 itfaiyeci, Konya’daki Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer Tehlikeli Maddeler Okulu ve Eğitim Merkezi’nde bir hafta süren kurs programına katıldı.

20 kişilik grup, merkezde eğitim uzmanlarınca verilen kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel saldırılarda alınacak tedbirler, kirlenmenin giderilmesi ve yaralıların kurtarılmasıyla ilgili konuların teorik ve pratik olarak işlendiği eğitim programını başarıyla tamamladı.

Program kapsamında, muhtemel kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) saldırılarına müdahalede uygulanması gereken yöntemler, yaşanacak kirlenmede can kaybının en aza indirilmesi için alınacak güvenlik önlemleri ile saldırıda kullanılan maddenin etkisini giderecek teknolojiye sahip araç ve gerecin kullanımı, katılımcılara ayrıntılarıyla öğretildi.

Ankara İtfaiyesi yetkilileri, tüm hizmetlerde olduğu gibi, KBRN ile mücadele ekibinin de bilgi ve teçhizatla donatıldığını belirterek, Ankara İtfaiyesi’nin araç filosunda bulunan ’Hazmat Aracı’nın da söz konusu tehlikeli madde kirliliklerine müdahale edebilecek donanıma sahip olduğunu belirtti.

Koruyucu kıyafetler ve özel maddelerin bulunduğu “Hazmat Aracı”, kirlenmenin olduğu ortamda görevli personelin koruma altında çalışmasını ve kirlenmeye maruz kalan yaralıların en az hasarla sağlık ekiplerine ulaştırılmasını sağlayacak sistemleri bulunduruyor.

Bir önceki yazımız olan Yatay mimari ve akıllı ev teknolojisi ile hayata geçirilen projede yaşam başladı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir