ATO Başkanı Baran: “Arabuluculuğun yasalaşması iş dünyası olarak beklentilerimiz arasındadır”

Baran, Arabuluculuğun kısa zamanda yasalaşması iş dünyası olarak beklentilerimiz arasındadır dedi.

Ziyaret sırasında ATO’nun çalışmaları hakkında Bakan Gül’e bilgi veren Baran, meslek komitelerinin sorunlarını da iletti. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün 2016 yılı verilerine göre, hukuk mahkemelerine gelen 3,5 milyon davanın yüzde 15’ini iş davalarının oluşturduğunu, bir davanın ortalama görülme süresinin ise 434 gün olduğunu belirtti. Adalet Bakanlığının işçi-işveren uyuşmazlıklarında, arabulucuğu dava şartı haline getiren İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’nın mevcut olduğunu kaydeden Baran, İşverenlerin mahkemeye yolu en çok işçi-işveren uyuşmazlıkları nedeniyle düşüyor. Dava sayısı ve görülme süresinin uzunluğu dikkate alındığında, arabuluculuğun kısa zamanda yasalaşması iş dünyası olarak beklentilerimiz arasındadır diye konuştu.

Baran, esas sermaye miktarı 250 bin TL ve üzerinde olan anonim şirketler ile üye sayısı 100 veya daha fazla olan yapı kooperatiflerine sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu getiren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35’inci maddesinin üçüncü fıkrasının anonim şirketler ve yapı kooperatiflerine ek bir maliyet getirdiğini bildirdi. Baran, 5809 sayılı kanunda yer alan abone ve cihaz güvenliği ile ilgili ceza düzenlemesinin telekomünikasyon sektörünü mağdur ettiğini, kanunun ilgili maddesinde suçun şahsiliğini vurgulayan bir düzeltme yapılması halinde sorunun çözülebileceğini sözlerine ekledi.

Arabulucuk önemli bir reform

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise arabuluculuk sistemine geçilmesiyle birlikte ticari hayattaki uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözülebileceğini ve mahkemelerin iş yükünün azalacağını belirterek, İş uyuşmazlıklarında arabuluculuk çok önemli bir reform dedi. Bilirkişilikle ilgili yapılacak düzenlemeleri de anlatan Bakan Gül, ATO heyetinin dile getirdiği sorunları ilgili birimlere ileteceğini kaydetti.

Gürsel Baran’a Başkan Yardımcıları Mustafa Deryal ve Mehmet Aypek, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Tarhan, Musa Beşparmak, Selahattin Karaoğlan, Ziya Kemal Gazioğlu, Meclis Üyeleri Halil İbrahim Yılmaz ve Hüseyin Özer eşlik etti.

Bir önceki yazımız olan Keçiören Belediyesi’nden kurban alanında mobil banka başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir