Bakan Özhaseki, Çevre Çiçekleri Hareketi’nin ilk dersini verdi

Elinizdekileri dışarıya atmamalısınız, elinize ne geçerse dışarıya atarak kirletmemelisiniz dedi.

Keçiören Belediyesi’nin en büyük çevre projesi Çevre Çiçekleri’nin ilk dersini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. Önce 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Ortaokulu’nu ziyaret eden Bakan Özhaseki, öğrencilerle birlikte çöpleri ayrıştırma kumbaralarına attı.

Özhaseki, Bakanlık olarak başlatıkları bu güzel projeye gönüllü olarak destekleri için öğrencilere teşekkür ederek, “Çevre denilince aklımıza bizim dışımızda yaşadığımız organik olan ortam gelir. Doğa gelir etrafımız gelir. Buraları tertemiz tutabilmek, o doğayı, yaşadığımız ortamı kirletmemek bizim birinci görevimiz olmalı. Eğer bizler yaşadığımız ortamı kirletirsek bir daha yaşam imkanı bulamayız. Sizler şimdiden çevreye duyarlı etrafını gözeten kirletmeyen gençler olarak büyüdükçe bizim geleceğe ümidimiz artıyor. Geleceğe bakarken daha çok ümitli bakıyoruz. Çok üretiyoruz, çok tüketiyoruz, çok tüketince de dışarıya çok atık veriyoruz. Attığımız o atıklar başımıza bela olarak dönüyor ve geliyor. O atıkları dışarıya en uygun şekilde verebilmek evlerimizde en azından atıklarımızı ayrıştırabilmek hepimizin birinci işi olmalı. Elinizdekileri dışarıya atmamalısınız, elinize ne geçerse dışarıya atarak kirletmemelisiniz. Evlerde anne babalarınızı uyarın. Camları ayrı, kağıtları ayrı, kızartmalar için yapılan yağları ayrı bir poşete koysunlar. Dışarıda bir cam parçası tam 4 bin yılda eriyor. Su içip dışarıya herkesin attığı pet şişeler tam bin yılda eriyor. Tabiatı bu şekilde mahvedersek yarın yaşayacak ortam bulamayız. O zaman yaşam imkanı olmayan bir yerde dünya herkese zehir olur. Duyarlılığınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Hepiniz çevre dostunuz” şeklinde konuştu.

“Hava, su, toprak, enerji. Bu dört ana temayı korursak hayatı koruruz”

Ardından Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezine geçildi. Bakan Özhaseki, burada öğrencilere Çevre Çiçekleri Hareketi’nin ilk dersini hazırlanan slayttaki resimler eşliğinde verdi.

Çevre kirliliğini 4 ana başlıkta anlatan Özhaseki, “Hava, su, toprak, enerji. Bu dört ana temayı korursak hayatı koruruz. Bunları koruyamazsak işimiz zor. Bunları kirletmezsek işimiz çok kolay” ifadelerini kullandı.

Bir tane büyük kayın ağacının 72 insan için gerekli olan oksijeni verdiğini söyleyen Özhaseki, dışarıya atılan şişelerin toprakta 4 bin yılda, bir plastik şişenin bin yılda, çikletin ise 5 yılda eridiğini kaydetti. Özhaseki, sigara filtrelerinin ise toprakta 2 yılda eridiğini bildirdi.

“Dünyada bulunan suyun yüzde 97,5’i tuzlu sudan, yüzde 2,5’i tatlı sudan oluşuyor”

Dünyada bulunan suyun yüzde 97,5’inin tuzlu sudan oluştuğunu sadece yüzde 2,5’inin tatlı sudan oluştuğunu aktaran Özhaseki, şunları kaydetti:

“Dünyada her tarafa bakıp da çeşmeler akıyor diye su zannetmeyin. Hele hele bizim ülkemizi çok büyük su zengini bir ülke olarak görmeyin. Türkiye’deki bütün ırmakların, nehirlerin, akarsuların toplamı sadece Avrupa’dan gelen Tuna’nın debisinin yarısı kadar. Ne kadar zayıf bir akarsu sistemine sahip olduğumuzu su zengini bir ülke olmadığımızı herkes bilsin diye söylüyorum. Musluğu açık bırakmamak lazım. suyu boşuna akıtmayın.”

“Doğa da çevre de bir emanet”

“Bu canlar bize emanet Allah’ın bir lütfu” diyen Özhaseki, “Allah bize emanet olarak verdi. Doğa da çevre de bir emanet. Emanete hıyanet olmaz. Emanete kötü davranılmaz, emanet kirletilmez, tahrip edilmez. Biz de hepimiz emanete saygılı davranacağız” dedi.

Özhaseki, Sıfır Atık Projesiyle ilgili de çocuklara bilgi vererek, cam şişeleri, kağıtları, plastikleri, teknolojik atıkları, pilleri, kızartma yağlarını ayrı ayrı poşetlere koymaları gerektiğini anlattı.

Bakan Özhaseki sorduğu soruları doğru cevaplayan öğrencileri sahneye çağırarak hediye takdim etti.

Özhaseki, ayrıca 2 öğrenciye de çevre müfettişi kartlarını verdi.

Bu hareketin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise programda yaptığı konuşmada, Türkiye’de örnek olan bir hareket. Bu hareketle biz şehirlerin sadece binalardan, yollardan, kaldırımlardan ibaret olmadığını oranın esas unsurunun insan olduğunu ve bu insanın o şehrinde huzur bulması gerektiğini ve o şehrini, mahallesini, sokağını sevmesi gerektiğini düşünerek bu hareketi başlatmıştık. Bu hareketin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Çevre Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir de protokol var bu konuda. Bunun bir çevre dersi olarak konulması ve tüm Türkiye’de bu derslerin işlenmesi gerekiyor. Biz çocuklarımıza 1 yıl boyunca 5. sınıf öğrencilerimizi bu tür seminerlerle derslerle eğitiyoruz, geziler düzenliyoruz, uygulamalı dersler yapıyoruz. Tiyatro gösterileriyle çevre bilincini aşılamaya çalışıyoruz açıklamasında bulundu.

9’uncu yılında 91 bin çevre müfettişinden oluşan Çevre Çiçekleri Hareketi, Sıfır Atığa Koşuyor Projesi’yle çevre bilincinin sürdürülebilirliğini artırmayı hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan Ankara itfaiyecilerine kimyasal ve nükleer eğitim başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir