Sığınmaevindeki kadınlar üretiyor

Çankaya Belediyesi Kadın Sığınmaevi’nde kalan kadınların kurulan atölyede ürettikleri el eşi ürünler ve takılar, Çankaya Belediyesinin pazar yerlerinde kurduğu stantlarda satışa sunuluyor. Atölye şefleri Fadime Yıldırım eşliğinde örgü ören, takı yapan, dikiş diken kadınlar, atölyenin kendilerine terapi merkezi gibi geldiğini söylediler. Ürünlerinin satılmasının kendilerine çok büyük bir heyecan verdiğini belirten kadınlar, “İnsanların bizim yaptığımız şapkayı, kolyeyi, elbiseyi beğenmesi mutluluk verici. Bu satışlar bizlere çok büyük moral veriyor ve ekonomik destek sağlıyor. Bizler hayatımızın en kötü günlerinde bir arada üreterek yaşama tutunuyoruz” dediler.

Evlerde kullanılmayan her türlü iplik, kumaş, yün, boncuk, düğme gibi el işi malzemelerine, dikiş nakış makinelerine talip olduklarını söyleyen kadınlar, kendilerine ulaştırılan her türlü malzemeyi değerlendirdiklerini, hatta kullanılmayan takıları yeniden tasarlayarak başka bir takıya dönüştürebildiklerini belirttiler.

“Kadınların yanındayız”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, şiddetin olmadığı bir yaşam için çalışmakla birlikte şiddete uğrayan ve uğrama riski olan kadınların yanında olduklarını belirtti. Kadınlara psikolojik, hukuki ve sosyal destek verdiklerini vurgulayan Taşdelen, “Kadın Sığınmaevimize yerleşen kadınlarımızın meslek sahibi olmaları, güçlenmeleri için çalışıyoruz” dedi.

Kadınlar ve onlarla birlikte kalan çocukları için sosyal etkinlikler de düzenlediklerini belirten Taşdelen, çocuklara yönelik bakım ve eğitim desteği verdiklerini belirtti.

Kadınlar ve çocukları için 40 kişi kapasiteli sığınmaevinde güvenli ve şiddetten uzak barınma olanağı sağlanıyor. Psikolojik ve hukuki destek verilen, bünyesinde okul öncesi çocuklar için kreş bulunduran sığınmaevinde kalan okul dönemi çocuklarının da eğitim almaları sağlanıyor. Sığınmaevine yapılmak istenen bağışlar için Çankaya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünü (458 89 00/3501) aramak yeterli oluyor.

Bir önceki yazımız olan Bakan Arslan: "THY’nin Akabe’ye Mart ayından itibaren uçuşları başlayacak" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir